Не ваша, а наша! Або: Адвокатура належить Українській нації, а не окремим особам, - Олексій Фазекош

Не ваша, а наша! Або: Адвокатура належить Українській нації, а не окремим особам, - Олексій Фазекош


Головні тези статті:

1. Усі ці "бугаї" забувають, що адвокатура – вона їм не належить і належати не буде, бо вона служить перш за все Народу України.

2. Початок проведення експертизи відповідно до ст. 55 Закону "Про запобігання корупції" є підставою для зупинення на термін до 10 днів відповідного законотворчого процесу

3. Саме вибір того, якою буде Українська адвокатура, і стане одним з тестів для парламенту – чи може він прийняти рішення, яке приведе Україну до статусу РЕАЛЬНОЇ правової, економічно заможної, демократичної держави.Відповідно до Конституції людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Тому саме люди і мають визначати, яка реформа їм потрібна, а не прокурори чи судді, активісти чи чиновники Адміністрації Президента. Відповідно, й адвокатуру, якщо вже й реформувати, то керуючись в першу чергу інтересами громадян.

І тому можна тільки вітати, що сьогодні представники 50 правозахисних організацій закликали Верховну Раду України припинити практику кулуарного "протягування" через парламент президентського законопроекту "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також належним чином доопрацювати цей документ і отримати висновок Венеціанської комісії. Про це, до речі, йдеться в спільному листі на ім'я голови Ради Андрія Парубія за підписами виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександра Павличенко, директора Харківської правозахисної групи (ХПГ) Євгена Захарова, а також голови правління та виконавчого директора Мережі правового розвитку (СПР ) Наталії Бімбірайте і Євгенія Полтенко.

Я вже писав і про те, що Заслужені юристи України теж написали відповідне звернення на адресу Верховної Ради.

І тому у мене виникає питання невже НАРОДНІ депутати не хочуть або не можуть прислухатись до думки саме НАРОДУ? Тим більше, що прийняти зважене і єдине правильне рішення їм вже й не так важко, адже для цього треба лише проаналізувати, а чи не порушу. Проект 9055 конституційні засади? Чи не порушує він демократичні цінності та чи не руйнує саме поняття правової держави в Україні? На мою думку – це саме так.

Тим більше, що саме проект 9055 є не просто антиконституційним, бо позбавляє громадян права на вільний вибір захисника, але й за певних обставин призводить до того, що громадянин позбавляється права на захист взагалі. Так проект 9055 ще й має всі підстави бути визнаний корупціогенним. І це в той час, коли держава у нас з одного боку начебто бореться з корупцією, а з іншої – хоче приймати ось такі закони, які дозволяють таким адвокатам як Денис Бугай вже голосно заявляти, що «далі буде МОЯ нова адвокатура». Але усі ці бугаї забувають, що адвокатура – вона їм не належить і належати не бути, бо вона служить перш за все Народу України.

І це не голослівні твердження. Просто згадайте лекції з історії держави і права, де казалося про те, що дореволюційні юристи називали діяльність адвокатів ніяк інакше як виключно «громадським служінням», а самого адвоката - громадським діячем, а його професію - громадської посадою, підкреслюючи тим самим, що адвокатура створена для того, щоб представляти суспільство в судовому процесі.

Наскільки було відомо з надійних джерел, завтра 6 лютого 2018 в парламенті хотіли дійсно «протягти» цю ганебну реформу адвокатури. Але раптом на заваді стало Національне агентство по запобіганню корупції (НАЗК), яке сьогоднішнім листом від 5 грудня повідомило голову Верховної Ради Андрія Парубія про те, що почало процедуру проведення антикорупційної експертизи законопроектів №9055 і №9055-1 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".

Що це означає? А те, що «початок проведення експертизи відповідно до ст. 55 Закону "Про запобігання корупції" є підставою для зупинення на термін до 10 днів відповідного законотворчого процесу", - підкреслив член НАЗК О. Серьогін. Член НАЗК також додав, що антикорупційна експертиза законопроектів про адвокатуру була розпочата за ініціативою Нацагентства, але в орган з цього приводу також зверталися ряд народних депутатів.

Мені навіть важко уявити, наскільки цинічно треба бути нехтувати усіма своїми проевропейськими обіцянками щодо подолання корупції в країні, якщо влада таки не зупинить розгляд і прийняття проекту №9055 на оті визначені законом 10 днів. Тим більше про це ж саме вчора говорили й 10 депутатів з Комітету ВР з питань протидії корупції, які теж вважають проект 9055 корупціогенним і просять Парубія не включати президентський законопроект про адвокатуру до порядку денного через те, що він містить безліч корупційних ризиків.

Правозахисники, юристи адвокати з усієї країни – усі висловлюють стурбованість можливістю прийняття проекту в чинній редакції та пропонують до внесення його до сесійної зали провести відкрите публічне обговорення документа, а також розглянути напрацьовані правозахисним співтовариством альтернативні пропозиції. Це розуміють усі, але чи вистачить у авторів реформи духу подивитись правді в очі й визнати свою помилку? Власне, як і народним депутатам слід проявити твердість – й довести, що вони теж служать народу, а не олігархам чи бізнесу.

Попереду вибори. Вибори не просто президента чи парламенту, а вибори між тим, чи буде Україна як така чи припинить своє існування взагалі. По суті, ці вибори будуть доленосним вибором України між добром і злом, між здатністю народних обранців служити нації і народу чи сповідувати власні меркантильні інтереси.

Ці вибори будуть остаточним тестом для Народу України щодо того, чи здатні його обранці будувати ефективну європейську країну ХХІ століття. І, можливо, саме вибір того, якою буде Українська адвокатура, і стане одним з тестів для парламенту – чи може він прийняти рішення, яке приведе Україну до статусу РЕАЛЬНОЇ правової, економічно заможної, демократичної держави.

ВІРЮ, ЩО САМЕ ТАКИЙ ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР, ВІДПОВІДАЮЧИЙ І БУКВІ ЗАКОНУ, І ЙОГО ДУХУ, І ЗРОБЛЯТЬ ПАРЛАМЕНТАРІ.


Олексій Фазекош, адвокат,

Голова Ради адвокатів Закарпатської області

https://www.vectornews.net/

Вітаємо вас на сайті Ради адвокатів
Закарпатської області!
По всім питанням звертайтесь за адресою,
вказаною на сторінці "Контакти"