Адвокати попереджають: законопроект №9055 може призвести до правової тиранії та хаосу

Адвокати попереджають: законопроект №9055 може призвести до правової тиранії та хаосу


Сьогодні стало відомо, що Рада адвокатів України поінформувала посольства та міжнародні організації про ризики відступу від європейських стандартів та порушення Конституції внаслідок прийняття законопроекту «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №9055. Відповідне Рішення Ради адвокатів України прийнято 3 грудня. «У разі прийняття цього законопроекту Україна втратить перспективи утвердження незалежної судової влади і адвокатури, які є ключовими ознаками правової держави. Конституційні права громадян, гарантовані Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод перетворяться на декларації. Конституція гарантує кожному право на професійну правничу допомогу та вільний вибір захисника. Законопроект №9055 перетворить на декларації обидві конституційні статті. Реалізація положень законопроекту № 9055 щодо посилених дисциплінарних стягнень за зловживання правом на адвокатський запит, процесуальними правами позбавить будь-яких реальних гарантій захисту фундаментальних прав і свобод людини, які закріплені у Розділі ІІ Основного закону України. Стратегічно, наслідками прийняття законопроекту №9055 стане погіршення міжнародного іміджу України, фактична неможливість виконання міжнародних угод та договорів, насамперед Угоди про асоціацію з Євросоюзом, втрата позицій у міжнародних рейтингах демократії та інвестиційної привабливості України», - ідеться у листі до іноземних партнерів.

Водночас, по всій Україні прокочується невдоволення тим, у який спосіб і як влада хоче провести так звану реформу адвокатуру.

Зокрема, Заслужені юристи України - адвокати Закарпатської області написали листа - звернення до народних депутатів до голови парламенту із категоричним закликом не голосувати за цей проект.

Нижче пропонуємо вашій увазі текст листа.

Шановний Андрію Володимировичу!

Звертаємось до Вас із закликом докорінно розібратись у ситуації навколо так званої реформи адвокатури, яку пов’язують з прийняттям законопроекту №9055 “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” від 6 вересня 2018 року. Ми категорично стверджуємо, що в разі прийняття цього законопроекту відбудеться цинічне порушення конституційних прав громадян, руйнація єдиного правозахисного інституту в Україні, скочування країни у правовий безлад, юридичну тиранію і правоохоронний хаос.

Детальний аналіз законопроекту дає усі підстави дійти до висновку, що він зводить нанівець усю систему професійного захисту прав людини в Україні. Прийняття нової редакції закону призведе до позбавлення громадян можливостей захистити за допомогою адвоката свої права та законні інтереси в судах, як це передбачено Конституцією.

У відповідності до норм законопроекту №9055 адвокат втратить АБСОЛЮТНО усі правові інструменти захисту, бо йому блокується доступ до інформації за адвокатським запитом, запроваджено поняття зловживання процесуальними правами, передбачено можливість вилучення адвоката за договором, зруйновано принцип конфіденційності у роботі з клієнтом.

Цинічна інформаційна атака і так звана підтримка, яка висловлюється на користь цього законопроекту з боку окремих юристів та різних грантових організацій, є нічим іншим, як намаганням ввести в оману народних депутатів України, яким хочуть нав’язати хибну думку про прийнятність реформи адвокатури в такому вигляді.

Це не так! Справжні адвокати жахаються того, що у разі проведення такої реформи відбудеться повернення у «єжово-беріївські» часи, коли присутність адвоката у суді була чимось зайвим, таким що не мало жодного сенсу.

Законопроект №9055 – це прямий шлях до нехтування демократичними принципами, знищення правової держави, встановлення авторитаризму й правового свавілля в Україні. Бо по суті відбудеться те, що адвокатська діяльність стане кримінально караною сама по собі, а відтак не буде здійснюватися безперешкодно і незалежно, як це передбачено всіма міжнародними стандартами — від Основних принципів ООН про роль юристів до професійних правничих міжнародних організацій та власне Ради Європи. Адвокат буде обирати — або ризикувати притягненням до відповідальності (в тому числі і втратити право на практику), або виконувати декоративну функцію, утримуючись від жодних зауважень до прокурора чи судді.

Однак навіть відносно такої «декоративної» моделі адвокатури автори реформи бояться втратити важелі впливу, й у Перехідних Положенням до законопроекту фактично виписують механізм блокування права кожного громадянина на вільний вибір захисника, як те чітко прописано в ст.59 Конституції України. В разі прийняття законопроекту №9055 будуть створюватись усі законодавчі передумови для того, щоб слідчий або прокурор на власний розсуд вирішував, який адвокат буде захищати того чи іншого обвинуваченого. Не потрібно ніяких юридичних знань, аби чітко уявити, до чого це призведе.

Нам дивно чути, що окремі депутати, не розібравшись, готові голосувати за цей законопроект, бо узаконювати власними діями майбутню руйнацію Демократії в Україні, щонайменше, безвідповідально. Ми вже навіть не кажемо про те, що цей бумеранг правового невігластва може відгукнутися будь-кому із чинного складу парламенту, зважаючи на мінливість політичного ландшафту, близькість виборів та відпрацьовану практику фабрикації кримінальних справ проти політичних опонентів.

Як юристи, Заслужений досвід яких підтверджений на найвищому державному рівні, окремо наголошуємо на явних недоліках законопроекту, які категорично не дозволяють проводити голосування по ньому у нинішньому вигляді:

1) законопроект покликаний вирішити меркантильні проблеми окремих «бізнесменів» в адвокатурі, але аж ніяк не спрямований на захист прав самих адвокатів чи поліпшення доступу громадян до надання правничого захисту;

2) проект спеціально передбачає повну деградацію інституту адвокатури, запроваджуючи недосконалу і маніпулятивну конструкцію формування та організації діяльності органів адвокатського самоврядування як на національному, так і на регіональному рівнях;

3) створюються необґрунтовані преференції для прокурорів з метою «полегшеного» доступу до професії адвоката, для усіх інших юристів вигадуються штучні і незаконні бар’єри та обмеження, які не тільки ускладнюють доступ до професії адвоката, але й створюють значні корупційні ризики, про що вже є відповідне рішення Комітету ВР з питань запобігання і протидії корупції;

4) замість посилення гарантій адвокатської діяльності відбувається їх звуження та обмеження;

5) узаконюється свавільне припинення права на заняття адвокатською діяльністю на підставі систематичного порушення правил адвокатської етики та/або норм нового Закону про адвокатуру, без визначення відповідних понять у Законі;

6) відбувається поєднання статусу адвоката із статусом державного службовця, що є неприпустимим у всьому світі;

7) спеціальні зміни до Кримінального процесуального кодексу створюють загрозу безпідставного покарання адвокатів внаслідок невичерпності переліку дій, які можуть вважатися зловживанням правами.

Ми, адвокати Закарпаття, Заслужені юристи України наполегливо просимо народних депутатів прислухатись до висновків Головного науково-експертного управління Верховної Ради й повернути законопроект суб’єкту законодавчої ініціативи на доопрацювання з одночасним направленням для отримання фахового висновку Венеційської комісії з приводу запровадження такої реформи адвокатури.

Не можна погоджуватись на реформу, ідея якої – позбавити громадян права на захист, бо це - пряме порушенням розділу ІІ Конституції України.

Виражаючи консолідовану думку адвокатів Закарпатської області,

ЗВЕРТАЄМОСЬ ДО УСІХ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ:

Покажіть, що в Україні існує справжній парламентаризм. Що ви можете приймати виважені й компетентні рішення, які сприятимуть встановлення в країні не тільки правової держави, але й демократії як такої. А демократичному суспільству потрібна тільки сильна адвокатура.

Тож не тільки в інтересах адвокатури, але в інтересах усієї Української Нації та її европейського вибору звертаємось до парламентарів - не допустіть знищення Української Адвокатури.

Давайте разом відстоїмо Право, Демократію, Україну!

Законопроект №9055 не повинен бути прийнятий українським парламентом. Це наша категорична позиція, яку в інтересах Української Держави повинні підтримати й Ви, як голова Верховної Ради України, й увесь парламент як найвищий законодавчий орган в країні!


Заслужений юрист України, адвокат Рибар І.Ю.
Заслужений юрист України, адвокат Немеш П.Ф.
Заслужений юрист України, адвокат Отовчиць В.М.
Заслужений юрист України, адвокат Біловар Л.О.

https://www.vectornews.net

Вітаємо вас на сайті Ради адвокатів
Закарпатської області!
По всім питанням звертайтесь за адресою,
вказаною на сторінці "Контакти"