ФІЛОСОФІЯ ЗЛАГОДЖЕНОЇ РОБОТИ, АБО ЩО ЄДНАЄ АДВОКАТУРУ І TOYOTA

ФІЛОСОФІЯ ЗЛАГОДЖЕНОЇ РОБОТИ, АБО ЩО ЄДНАЄ АДВОКАТУРУ І TOYOTA


Основні тези статті:

1. Псевдореформа адвокатури розроблена в провладних кабінетах, із залученням і використанням певних осіб, що мають власні меркантильні інтереси, які б їм волілось реалізувати на "уламках" адвокатури. І філософія Олексія Фазекоша у цьому питанні не просто довгострокова, вона єдино правильна - кинути всі сили на захист незалежності адвокатури, збереження її самоврядності й професійної цілісності.

2. В 2018 році дуже важливо було не допустити прийняття законопроекту №9055. Адже наслідком прийняття цього нормативно-правового акту стало б знищення незалежності адвокатури, а фактично – повний розвал цього правозахисного інституту. В боротьбі проти цієї псевдо реформи адвокатури важливу роль відіграє Закарпаття, надзвичайні зусилля приклали до цього й керівництво Національної асоціації адвокатів України, зокрема голова РАУ Лідія Ізовітова.

3. Сьогодні адвокати впевнено донесли до народних депутатів меседж про неприпустимість прийняття законопроекту 9055, і адвокатів почули на найвищому рівні. Так, народний депутат Ігор Луценко разом з колегами з Комітету ВР з питань протидії корупції домігся того, що проект 9055 було визнано таким, що має значні корупційні ризики. Активно працюють в цьому напрямі і народні депутати від Закарпаття – і Валерій Лунченко, і Василь Петьовка, які постійно підтримують адвокатуру Закарпаття у її прагненнях та починаннях. І ще один аспект - за жодного губернатора Закарпаття адвокатура краю не мала такої підтримки як від Геннадія Москаля.

4. Один з принципів "Тойота" звучить дещо кумедно, але дуже показово: "Працюйте як черепаха, а не як заєць". У розумінні адвокатів це означає, що слід робити свою справу методично і повсякчас, а не стрибками, чи коли заманеться. І тут у послідовності Олексію Фазекошу ніяк не відмовиш, бо ж недарма й друзі (жартома), й вороги (поважливо) називають його "монолітним".

*Від автора: інколи доводилося чути, що статті про Олексія Фазекоша є досить однотипними, що, звичайно, ж є неправдою, чому доказ - ось це порівняння роботи очільника Ради адвокатів Закарпатської області з принципами бізнес-процесів японської "Toyota"

Ніхто не сперечатиметься, що сьогодні Toyota є компанією, яка робить одні з найякісніших автомобілів світу з найменшою кількістю дефектів і витрат. Досить довгий час бізнес-аналітики дивувались, як корпорації вдалося досягти такого приголомшливого успіху. Аж минулого року світ побачила цікава книжка Джеффрі Лайкера, яка вперше розкрила для широкої аудиторії 14 принципів менеджменту та бізнес-філософії компанії. Виявилося, що легендарна корпорація безперервно вдосконалює свою структуру за рахунок використання значно меншої кількості людино-годин, інвентаризації та виробничих площ, ніж її конкуренти. А ще вона дотримується усталених принципів, які дають їй змогу зростати. І от що цікаво, ці принципи є настільки універсальними, що вони можуть використовуватися в будь-якій сфері діяльності людини. І щоб не сумнівались, навіть - в діяльності української адвокатури.

Принаймні, саме до такого висновку можна дійти, порівнявши цю філософію з тим, як працює голова Ради адвокатів Закарпатської області Олексій Фазекош, особливо в контексті тих процесів, які відстоює на національному рівні голова НААУ Лідія Ізовітова.

ФІЛОСОФІЯ ЗЛАГОДЖЕНОЇ РОБОТИ, АБО ЩО ЄДНАЄ АДВОКАТУРУ І TOYOTA


Так, перший принцип філософії Toyota звучить у довільному перекладі як "Ухвалюйте управлінські рішення на основі довгострокової філософії, навіть якщо для цього доведеться пожертвувати короткостроковими фінансовими цілями". Що це означає? По-перше, слід мати філософське розуміння своєї цілі, ширше за короткострокові вигоди. Або інакше - слід працювати довкола спільної мети, вищої, ніж заробляння грошей. І при цьому розуміти своє місце в історії компанії, водночас спрямовувати зусилля на те, щоб вивести корпорацію на наступний рівень розвитку. І по-друге, слід бути відповідальним, й намагатися тримати власну долю в своїх руках. "Дійте впевнено, вірте у власні можливості. Беріть відповідальність за свою поведінку і відточуйте вміння, які допоможуть вам створювати додаткову цінність", - ці слова з книжки точно віддзеркалюють те, як зараз працює адвокатська спільнота Закарпаття на чолі з Олексієм Фазекошем. Саме Рада адвокатів Закарпатської області одна з перших в Україні прийняла звернення до народних депутатів з категоричною вимогою не приймати законопроект №9055, який несе в собі деструктивні елементи для усієї адвокатури України. Псевдореформа адвокатури розроблена в провладних кабінетах, із залученням і використанням певних осіб, що мають власні меркантильні інтереси, які б їм волілось реалізувати на "уламках" адвокатури. І філософія Олексія Фазекоша у цьому питанні не просто довгострокова, вона єдино правильна - кинути всі сили на захист незалежності адвокатури, збереження її самоврядності й професійної цілісності. І очільник адвокатури Закарпаття взяв на себе відповідальність у цьому аспекті у повному обсязі - відрядження, зустрічі, численні публікації в ЗМІ, виступи на телеканалах, відеозвернення у соцмережах - був застосований максимальний інструментарій, аби довести, що адвокати не дадуть нікому "вершити їх долю навмання" або всупереч Конституції. Така принципова позиція довгострокової філософії захисту адвокатури як основного бастіону демократії знайшла підтримку і на центральному рівні (Олексій Фазекош має підтримку у голови Національної асоціації адвокатів України Лідії Ізовітової), і на регіональному (зі словами підтримки телефонують очільники інших Рад адвокатів, публікації про стан адвокатури передруковують на веб-ресурсах по всій країні).

Другий принцип - "Правильний процес дає правильні результати". Реалізація цього принципу в умовах сучасної адвокатури дуже проста: адвокатура діє у відповідності до чинного закону "Про адвокатру та адвокатську діяльність" 2012 року. І цей Закон не лише був схвалений європейськими експертами, але й довів свою ефективність випробуванням часом. Органи адвокатського самоврядування працюють злагоджено, ефективно, чітко. Це стосується й доступу до професії, й дотримання гарантій адвокатської діяльності, й повсякденної роботи адвоката. Яскравий приклад і демонстрація правильного процесу - це повсякденне життя адвокатів на прикладі буденних подій спільноти Закарпаття. Ось лише декілька слів, які зацитовані з Фейсбук-сторінки Олексія Фазекоша: "Ані реформаторські шторми, ані передсвятковий настрій не заважають злагодженій, ефективній та законній діяльності адвокатури. І в Раді адвокатів Закарпатської області це демонструють кожного дня. Так сьогодні я привітав з законним набуттям статусу адвоката наших нових колег, які стали адвокатами і долучились до монолітної й консолідованої адвокатської спільноти. Принагідно я нагадав новим адвокатам вже як колегам, які важливі події зараз відбуваються в нашій спільноті – наприклад, в цьому році дуже важливо було не допустити прийняття законопроекту №9055. Адже наслідком прийняття цього нормативно-правового акту стало б знищення незалежності адвокатури, а фактично – повний розвал цього правозахисного інституту. В боротьбі проти цієї псевдо реформи адвокатури важливу роль відіграє Закарпаття, надзвичайні зусилля приклали до цього й керівництво Національної асоціації адвокатів України, зокрема голова РАУ Лідія Ізовітова. Тож на сьогодні ми впевнено донесли до народних депутатів меседж про неприпустимість прийняття законопроекту 9055, і нас, адвокатів - почули на найвищому рівні. Так, народний депутат Ігор Луценко разом з колегами з Комітету ВР з питань протидії корупції домігся того, що проект 9055 було визнано таким, що має значні корупційні ризики. Активно працюють в цьому напрямі і народні депутати від Закарпаття – і Валерій Лунченко, і Василь Петьовка, які постійно підтримують адвокатуру Закарпаття у її прагненнях та починаннях. Тим більше, що я маю особливо констатувати той факт, що ця співпраця з органами адвокатського самоврядування є продуктивною вже не перший рік, зокрема Василь Петьовка цікавився нашими проблемами, ще коли я був представником в КДКА від Закарпатської обласної ради. Разом з тим підкреслю, що битва адвокатури за свою незалежність ще триває, й це має чітко розуміти кожен, хто набуває статус адвоката у цей дуже визначальний і доленосний період". І ще один аспект - за жодного губернатора Закарпаття адвокатура краю не мала такої підтримки як від Геннадія Москаля. А отже це свідчення того, що й процес, й результат діяльності адвокатури є правильним з точки зору державного будівництва, якщо говорити максимально образно.

ФІЛОСОФІЯ ЗЛАГОДЖЕНОЇ РОБОТИ, АБО ЩО ЄДНАЄ АДВОКАТУРУ І TOYOTA


Водночас підкреслимо, що правильність результатів не у всіх регіонах спрацьовує, наприклад вже не перший рік деструктив у роботу адвокатури міста Києва вносить громадська організація "Рада адвокатів Києва" під головуванням колишнього адвоката Інни Рафальської. При цьому деструктив з її боку настільки сильний, що вирівнювати процес ледь не кожного дня доводиться і законному очільнику Ради адвокатів м. Києва П.Рябенку, й центральним органам самоврядування адвокатури. Наприклад, чого вартий лише той факт, що рішенням РАУ від 13 грудня 2018 року № 216 для адвокатів міста Києва встановлюється окремий порядок сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування у 2019 році. І все через те, що окремі амбіції окремих адвокатів не дозволяють робити все по закону.

Наступний принцип звучить дещо кумедно, але дуже показово: "Працюйте як черепаха, а не як заєць". У розумінні японців це означає "Усунення втрат — це третина формули успіху ощадливого виробництва. Усунення надлишкових навантажень на людей/обладнання і усунення нерівномірності виробничого графіка не менш важливі". У розумінні адвокатів - слід робити свою справу методично і повсякчас, а не стрибками, чи коли заманеться. І тут у послідовності Олексію Фазекошу ніяк не відмовиш, бо ж недарма й друзі (жартома), й вороги (поважливо) називають його "монолітним".Ще один важливий принцип Тойота, якому свідомо, а інколи інтуїтивно слідує Олексій Фазекош звучить як "Підвищуйте цінність організації, розвиваючи працівників і партнерів". І це не просто гучні слова. На Закарпатті чітко знають, що стоїть за цими словами: "Робота лідера — не лише виконувати завдання та взаємодіяти з працівниками. Лідер має власним прикладом показувати, якою є філософія компанії і як потрібно вести справи". Або: "Виховуйте виняткових працівників і творіть команди, які працюватимуть у межах корпоративної філософії і показуватимуть вражаючі результати. Вкладайте багато зусиль у постійну підтримку культури компанії. Створюйте крос-функціональні або міжфункціональні команди для покращення якості та продуктивності і підсилення потоку шляхом вирішення складних технічних проблем. Працівники відчувають, що мають більше прав і можливостей, коли можуть використовувати інструменти компанії для її вдосконалення". Адвокати Закарпаття ніколи не працювали у Toyota, але відчувають правдивість цих слів ледь не щодня. Лише вчора Олексій Фазекош за дорученням голови НААУ Лідії Ізовітової та від імені Ради адвокатів Закарпатської області вручив двом справді видатним й непересічним адвокатам Закарпаття Берану Михайлу Івановичу та Буташу Миколі Миколайовичу найвищу відзнаку для адвоката — орден «Видатний адвокат України».

ФІЛОСОФІЯ ЗЛАГОДЖЕНОЇ РОБОТИ, АБО ЩО ЄДНАЄ АДВОКАТУРУ І TOYOTA


"Це не лише визнання заслуг моїх колег та друзів, які заслужили цю нагороду, бо є одними з найкращих адвокатів України, але й чергове підтвердження того, що на Закарпатті представлена потужна, розумна, сильна, монолітна, консолідована й видатна адвокатура. Разом – ми непереможна сила, яка здатна довести, що в єдності наше найбільше надбання, а в незалежності – наше покликання. В цьому ми напевно є прикладом чи не для усієї адвокатури України. Вже за декілька місяців відбудеться З’їзд адвокатів України, і не виключено, що саме ці адвокати в якості його делегатів зможуть продемонструвати й зробити усе для того, щоб цей захід пройшов нормально, спокійно, толерантно, демократично й ефективно», - прокоментували це в Раді адвокатів Закарпатської області.

Водночас, видатні адвокати Закарпаття з цим твердженням очільника Ради адвокатів регіону повністю погодились й у свою чергу відзначили, що вони вже неодноразово підкреслювали своє прагнення до розбудови саме незалежної та консолідованої адвокатури, в цьому вони повністю підтримують дії Олексія Фазекоша як на регіональному, так і загальнонаціональному рівнях, а також всебічно підтримують вектор розвитку адвокатури, який проголошує очільник НААУ — Лідія Ізовітова. Тобто діяльність очільника адвокатури Закарпаття - це реальний і дієвий приклад для наслідування. І на Закарпатті свого лідера чують і підтримують.

І врешті-решт, не можна не зважити ще на один принцип японців, який керується у своєму повсякденному житті Олексій Фазекош "Для розуміння ситуації треба піти й побачити все на власні очі (ґенті ґенбуцу)". Наскільки вже не любить Олексій Андрійович виїжджати з рідного Мукачева, але задля спільної мети усіх адвокатів він ладен тижнями перебувати у столиці, аби власними виступами донести до максимально широкої аудиторії свої переконання.

Ось така вона - філософія Тойота на закарпатський манер)))

Іван Правдін

Вітаємо вас на сайті Ради адвокатів
Закарпатської області!
По всім питанням звертайтесь за адресою,
вказаною на сторінці "Контакти"