«МИ "КІСТЬМИ ЛЯЖЕМО", АЛЕ НЕ ДАМО ПРИЙНЯТИ ЗАКОНОПРОЕКТ №9055!»

«МИ "КІСТЬМИ ЛЯЖЕМО", АЛЕ НЕ ДАМО ПРИЙНЯТИ ЗАКОНОПРОЕКТ №9055!»


Головні тези статті:

Влада хоче «покласти» під себе не тільки правоохоронну та судову систему, а й незалежний інститут адвокатури.
Адвокатська спільнота України продемонструвала рішучість й те, що не дозволить нікому поставити себе «на коліна». Як керівництво Національної асоціації адвокатів на чолі з Лідією Ізовітовою, так і всі без виключення ради адвокатів регіонів продемонстрували одностайність у питанні різко критичного відношення до скандального законопроекту 9055. Слід відмітити, що надзвичайно важливу роль в боротьбі за незалежність української адвокатури відіграла адвокатська спільнота Закарпаття на чолі з її безспірним лідером, людиною, яку я вважаю своїм другом Олексієм Андрійовичем Фазекошем
Стосовно законопроекту 9055, внесеного Президентом як невідкладний, я не бачу перспектив його прийняття у Верховній Раді у запропонованому варіанті. Цей проект, скажемо так, за своєю ідеологією є нищівним для вітчизняної адвокатури як незалежного правозахисного інституту.
Усі ми, адвокати, які є зараз народними депутатами, «кістьми ляжемо», але не допустимо прийняття проекту 9055. Також розраховуємо на таку ж позицію тієї частини депутатського корпусу, яка розуміє, що незалежна адвокатура є невід’ємною складовою кожної цивілізованої, демократичної, європейської держави. А цей проект запроваджує диктатуруВже з перших днів Нового 2019 року в адвокатурі - повністю робоча атмосфера. Так, наприклад, 12 січня 2019 року на Закарпатті вже відбудеться обласна конференція адвокатів, де обиратимуть делегатів на З’їзд адвокатів. То ж не дивно, що саме сюди ми відправились в перше робоче відрядження в новому році. Тим більше, що за словами очільника Ради адвокатів Закарпатської області Олексія Фазекоша, для нього робота – найкращий відпочинок, а розслаблятись він не вміє від слова зовсім. Єдиний відпочинок – це спілкування з давніми й справжніми товаришами. Одним з яких є народний депутат Олег Купрієнко з Радикальної партії Олега Ляшка, який свого часу очолював Раду адвокатів Чернігівської області. Він саме був проїздом на Закарпатті, тож ми не втратили нагоди й поспілкувались з ним на важливі для адвокатури теми.

- Доброго дня, Олеже Васильовичу! Вітаємо Вас на Закарпатті! І хоч ще тривають святкові дні, вже можна були й підбити певні підсумки й прорахувати окремі дії в Новому 2019 році. В свою чергу також відомо, що ви віддали досить багато часу адвокатурі. То чи бачите ви як народний депутат якісь перспективи щодо такого реформування чи псевдо-реформування адвокатури у 2019 році?

- Перш за все я дуже радий перебувати в гостинному Закарпатті у мого найкращого друга і товариша Олексія Фазекоша. Всі ми були свідками того, як минулого року по всій Україні пройшла дуже потужна акція серед адвокатів під символічною назвою СТОП9055. І от в цьому аспекті я особливо підкреслю той факт, що адвокатська спільнота України продемонструвала рішучість й те, що не дозволить нікому поставити себе «на коліна». Як керівництво Національної асоціації адвокатів на чолі з Лідією Павлівною Ізовітовою, так і всі без виключення ради адвокатів регіонів продемонстрували одностайність у питанні різко критичного відношення до скандального законопроекту 9055. Слід відмітити, що надзвичайно важливу роль в боротьбі за незалежність української адвокатури відіграла адвокатська спільнота Закарпаття на чолі з її безспірним лідером, людиною, яку я вважаю своїм другом, Олексієм Андрійовичем Фазекошем. Це дуже поважна і шанована мною людина, професіонал з великої літери, мій товариш. Ми боролися разом за становлення адвокатури, ми боролися за те, щоб адвокатура стала незалежної від державної правоохоронної системи. І тому ми всі знаємо, наскільки важливо зараз зберегти нашу незалежність для майбутніх поколінь українців. Бо служити владі можна звичайно, але недовго, потім влада «проковтне» й своїх нещодавніх так званих союзників. Тим більше, що за класиком, воно б може і можна було служити, але аж ніяк не «прислужуватись». А справжній адвокат має всюди і завжди служити лише Людям та Закону.

- І тим не менш, наскільки реформаторським є отой проект 9055?

- Я б не сказав, що минулий рік пройшов саме під гаслом реформування адвокатури, бо й Президентом, й виконавчою гілкою влади було заявлено дуже багато реформ в різних сферах, але багато з яких так і залишились на рівні гасел. І чим закінчились ті реформи й де вони знаходяться зараз бачать – усі – й депутати, й пересічні громадяни. Що ж стосується реформи адвокатури, про яку так гучно заявила Адміністрація Президента, то вона, на моє глибоке переконання не є реформою в розумінні цього слова, а є ще одним способом, як «покласти» під себе не тільки правоохоронну та судову систему, а й незалежний інститут адвокатури.

- У чому це проявилося, як ви думаєте?

- Проявилось це в тому, що всі чітко бачать, яку мету в АП переслідують оцим скандальним законопроектом 9055. Адже, як відомо, у 2019 році будуть обиратись нові члени до Вищої Ради Правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, в тому числі обиратимуться такі члени й від адвокатури. Саме з метою «проведення» своїх, дуже лояльних до влади представників у цих органах і замислювалась вся ця так звана реформа. І в цьому чинний Президент ні в чому не відрізняється від своїх попередників – він хоче мати все й зразу. А через ухвалення нового закону про адвокатуру якраз і було б дуже легко «нав’язати» потрібних людей, які б «керували» адвокатами як треба владі, а керівники органів адвокатського самоврядування без жодних запитань виконували б усі вказівки Президента. Оце і є головна суть цієї реформи. Вона вже очевидна для більшості депутатів. Тому як не «штовхали» цей проект з Банкової, навіть перед Новим роком внесли до порядку денного, але навіть не розглянули в першому читанні, не говорячи про те, щоб його прийняли. Натомість зауважу, що змінювати закон про адвокатуру слід дуже обережно й виважено, бо це є дуже серйозним питанням, й працювати необдумано тут просто шкідливо для держави.

Нагадаю, що ще у 2015 році, коли я тільки прийшов до парламенту в якості народного депутат, одним з моїх найперших законопроектів якраз і був проект про внесення змін до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Це була колективна робота, результат спільної праці всієї адвокатської спільноти. Підкреслю, для розуміння, що в ньому були використані майже в повному обсязі напрацювання, які були зроблені на З’їзді адвокатів, і які виписувала спеціальна робоча група при Національній асоціації адвокатів України. Тобто це був синтез колективної думки адвокатів, але він і досі лежить без руху, ніхто його навіть не збирався розглядати. Не те що в сесійній залі, але навіть на Комітет він не був винесений. Але ж ви подивіться, якби не було цього ажіотажу, то ще декілька років тому можна було почати роботу над новим законом про адвокатуру, спокійно його розглянути, внести всі поправки – й виробити дуже фаховий й розумний закон. Можливо, це був би навіть ідеальний закон для адвокатів, де прописувалися б усі гарантії адвокатської діяльності, їх захист, належне дотримання прав в судовому процесі тощо. Ми б не працювали в авральному режимі над законом, головна ідея якої – «пристроїти» людей з Банкової, а створили б найкращу в Європі адвокатуру, яка працювала в інтересах громадян України. Адвокати були б максимально незалежні, захищені й підготовлені до виконання своїх обов’язків. Але й тоді, й зараз сильна адвокатура з гарним законом нікому насправді й не потрібна, а потрібна «керована», бажано навіть в ручному режимі, адвокатура. І в мене дуже мало сподівань, що влада взагалі коли-небудь підтримає той закон, який насправді потрібен адвокатам. Бо адвокат як правило захищає громадян від влади, від недолугих законів, від утисків «державної машини». То навіщо владі сильний опонент? Тому підсумовуючи зазначу, що стосовно законопроекту 9055, внесеного Президентом як невідкладний, я не бачу перспектив його прийняття у Верховній Раді у запропонованому варіанті. Цей проект, скажемо так, за своєю ідеологією є нищівним для вітчизняної адвокатури як незалежного правозахисного інституту. Чому я так думаю, бо проект 9055 на 90% повторює основні засади чинного закону, але при цьому повністю нищить адвокатське самоврядування, та вносить такі зміни до КПК України, щоб повністю нівелювати роботу адвоката в суді. Якщо судді просто не сподобається поведінка адвоката, або прокурор чи слідчий вважатиме, що адвокат подав дуже багато клопотань по справі, то такого адвоката можуть як то кажуть викинути з процесу, або й взагалі – навіть позбавити права на професію. Це вже не демократія, а справжнісінька диктатура.

- Один народний депутат колись напівжартома сказав, що він "взагалі-то адвокат, лише тимчасово виконує обов’язки адвоката". Ви теж так вважаєте?

- 100% погоджуюсь. До речі, коли я тільки но став адвокатом, то в мене в соцмережах висів статус «Ніщо не коштує так дешево, і не цінується так дорого, як консультація адвоката до вчинення злочину». Тому я всім кажу, шановні, не треба злити адвокатів! Вони вас захищають, і якщо хочете, щоб вони робили це добре й професійно – не лізьте в їхнє життя, вони самі дадуть собі раду. Не треба їм і вашої допомоги, аби лише не заважали працювати. Більше того, я впевнений, що саме адвокати можуть стати у витоків відродження справжньої правової держави, бо вони знають життя і знають закон. Тим більше у Верховній Раді є дуже багато депутатів, які були адвокатами. А до речі, зазначу, що колишніх адвокатів не буває, й це чітко видно по нашій поведінці, й по наших виступах. Так ось, окрім мене серед народних депутатів є ще адвокати А.Помазанов, І.Лапін, Г.Логвинський, В.Писаренко, які пройшли горнило адвокатської роботи, були свідками того, як важко було «вирвати» незалежність у влади у 2012 році. І тому спокійно спостерігати за тим, як влада хоче знову загнати адвокатуру під себе ми не дамо.

- Ви назвали декілька прізвищ народних депутатів, але, здається, ви єдиний в парламенті, хто не просто був адвокатом, але й очолював орган адвокатського самоврядування. Разом з тим є поширеною думка, що проект 9055 окрім іншого ще й руйнує, знищує систему адвокатського самоврядування. Що ви можете сказати з цього приводу?

- Дійсно, я прийшов до Верховної Ради з посади голови Ради адвокатів Чернігівської області. Я стояв у джерел формування нової адвокатури, яка утворювалась відповідно до нашого профільного закону 2012 року. Я бачив як це все було нелегко. Якщо ви пам’ятаєте, я головував на тому скандальному З’їзді адвокатів в Одесі, і бачив який супротив проти сильної адвокатури був і є. Але ми вистояли тоді, й за ці роки довели, що розвиток адвокатури відбувається у вірному напрямі. Так, у чинному законі про адвокатуру від 2012 року є певні неточності й неузгодженості, які потребують окремих змін. І ці зміни можна вже давно було прийняти, якби була така політична воля. Але наголошу, що чинний закон працює, і добре працює, а тому огульно ламати всю систему через чиїсь незрозумілі забаганки, то є дуже нерозумним. Вже неодноразово наголошувалося на численних недоліках проекту 9055, але я хочу наголосити лише на такому – враховуючи мінімальну квоту у 10% для проведення конференції регіону, на якій окремі адвокати заявлять, що вони обрали нового голову Ради, та нових членів адвокатського самоврядування, можна бути впевненим, що в деяких областях буде відразу по 2-3 голови ради, а в столиці – так взагалі і всі 10 київських рад адвокатів. Як тоді будемо виходити з таких ситуацій? Та напевне, що ніяк, або просто хтось від державної влади вирішить: «Ну от добре, ось ця конференція й голова Ради – легітимні, а всі інші – ні». І, вибачте це все лише задля того, щоб обрати своїх представників до ВРП та ВККС? Я скажу так: хтось хоче знищити адвокатуру та поставити її «під палку» Банкової? Та ніколи ми цього не допустимо! Усі ми, адвокати, які є зараз народними депутатами, «кістьми ляжемо», але не допустимо прийняття проекту 9055. Також розраховуємо на таку ж позицію тієї частини депутатського корпусу, яка розуміє, що незалежна адвокатура є невід’ємною складовою кожної цивілізованої, демократичної, європейської держави. А цей проект запроваджує диктатуру

Розмовляв Іван Правдін

Вітаємо вас на сайті Ради адвокатів
Закарпатської області!
По всім питанням звертайтесь за адресою,
вказаною на сторінці "Контакти"