Олексій Фазекош: «НЕ ДОПУСТИМО РУЙНАЦІЇ САМОВРЯДНОСТІ ТА НЕЗАЛЕЖНОСТІ ВІТЧИЗНЯНОЇ АДВОКАТУРИ!»

Після новорічних свят, які нарешті вже скінчилися, маю вільний час, тому хотів би знову зупинитися на темі того, як хочуть реформувати українську адвокатуру, по суті, ігноруючи думку самого адвокатського співтовариства. Вчора у фейсбуці і мережі Інтернет активно поширювався законопроект по реформуванню нашого профільного Закону, правда без прикінцевих і перехідних положень, але вже в основному остаточно вимальовується ідеологія, правова логіка та всі негативні наслідки цього документу для вітчизняної адвокатури, які можуть настати у випадку його прийняття.
Я вже не одноразово висловлював свої різко критичні зауваження стосовно такого псевдореформування вітчизняної адвокатури, які є не стільки моїм власним баченням, як скоріше синтезом колективної думки адвокатів Закарпаття, і ця теза підтверджується публікаціями Володимира Думнича, Василя Кошелі, Петра Немеша та інших. Свою позицію абсолютно чітко, послідовно і мотивовано висловила Національна асоціація адвокатів України, взяти хоча би останні рішення та заяви. Я заради інтересу взяв сьогодні і обдзвонив майже всіх керівників регіональних органів адвокатського самоврядування України, майже всі вони вже встигли перечитати вчора поширений варіант законопроекту, який до того був, так би мовити, втаємничений від самої адвокатської спільноти, яку намагаються ззовні поспішно реформувати, а на практиці здійснити псевдореформу, наслідком якої, і це вже очевидно, може бути втрата цілісності адвокатури, її незалежності та ефективності. Майже всі регіональні керівники адвокатського самоврядування України були різко критично налаштовані і абсолютно солідарні з Національною асоціацією адвокатів України, яка в цьому питанні виражає їх консолідовану позицію. В свій час в 2002 році я був юрисконсультом Мукачівської територіальної виборчої комісії на сумнозвісних мукачівських виборах, де тоді втілювалися складні виборчі юридичні технології, і опонентами мені в судах були Юрій Кармазін, Роман Зварич, Микола Катеринчук та інші знані особи. Саме тому провівши масу судових процесів я фундаментально можу розібратися в тих негативних наслідках, які вже закладені з самого початку в принципах виборчої моделі по формуванню органів адвокатського самоврядування, яка передбачена в цьому законопроекті.
Я не буду повторюватися, вже свою позицію висловлював в ряді публікацій, предметно і з об’ємною аргументацією. Тепер така ж критична консолідована позиція всього адвокатського співтовариства України, вже належно оформлена та висловлена Національною асоціацією адвокатів України, яка представляє всіх вітчизняних адвокатів, і ця думка є доведеною до керівництва держави, парламентарів і чисельних міжнародних інституцій. Я сам нещодавно мав зустріч з одним з провідних фахівців ОБСЄ, який здійснює моніторинг правових реформ на Україні в рамках місії ОБСЄ Лукою Коста, передав йому ряд документів і попросив довести нашу критичну точку зору стосовно цього законопроекту і те, що його приймати без висновків Венеціанської комісії і врахування думки і позиції по багатьох дискусійних питаннях Національної асоціації адвокатів України є неможливим.

Дивіться, зупинюся тільки на одному моменті, а їх відверто дефектного характеру є багато.
По-перше, самовисунення кандидатів без висунення їх конференціями з незрозумілим механізмом прийняття та відмови у прийнятті документів для такого висунення, що уже породжує можливість чисельних судових спорів.
По-друге, рейтингова форма таємного голосування по всім членам органів адвокатського самоврядування на практиці породить проведення цих конференцій в 3-4 тури, в багатьох регіонах, переконаний, ці конференції будуть зірвані, відповідно не можна буде обрати делегатів та провести повноцінний і легітимний З’їзд адвокатів України. Як наслідок, буде правова вакханалія і хаос, які приведуть до руйнівних наслідків для системи вітчизняної адвокатури, як самоврядного правозахисного інституту. Цілком обґрунтовано та логічно узгоджено складається враження, що комусь дуже хочеться перекреслити очевидно позитивні результати п’ятилітнього функціонування адвокатського самоврядування на Україні, яке сформувалося внаслідок прийняття нині чинного профільного Закону, який є в переважній більшості своїх позицій продуманим та відповідаючим вимогам європейського бачення місця та ролі такої правозахисної організації як адвокатура в суспільстві.
Я все-таки сподіваюся, що ми зможемо не допустити прямої руйнації вітчизняної адвокатури внаслідок запровадження такого псевдореформування, задля цього консолідувати зусилля всієї адвокатської спільноти, показати, що ми, як самоврядна та професійна організація, є сила, при чому сила динамічна, незалежна і маюча свою точку зору та вміюча її відстоювати і тому запобігти прийняттю в такій редакції профільного законопроекту, вимагати його направити до Венеціанської комісії, при чому НЕ ПРОСИТИ, А САМЕ ВИМАГАТИ НАЗВАНОГО КОНКРЕТНО В КАТЕГОРИЧНІЙ ФОРМІ. НЕ ДОПУСТИМО РУЙНАЦІЇ САМОВРЯДНОСТІ ТА НЕЗАЛЕЖНОСТІ ВІТЧИЗНЯНОЇ АДВОКАТУРИ!