На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

2 квітня 2019 року в центральному Мукачівському офісі Ради адвокатів Закарпатської області відбулась робоча зустріч Голови Ради Олексія Фазекоша зі спостерігачами від Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Девідом Вулфом та Джорджіо Зельковічем.
На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

Олексій Фазекош радо привітав гостей, які в черговий раз завітали до очільника адвокатської спільноти Закарпаття, а також наголосив на тому, що і він особисто, і адвокати регіону вітають рішення Ради ОБСЄ про продовження до 31 березня 2020 року мандату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні, який поширюється на всю територію України. За словами О.Фазекоша, для адвокатів дуже важливо, що в основі діяльності ОБСЄ з питань прав людини і демократизації лежить Концепція верховенства закону і верховенства права. Крім цього, правникам імпонує те, що ця концепція не тільки включає в себе колишні правові напрацювання, але також націлена на формування такої правової системи, яка повноцінно закріплює принцип людської гідності та справедливості.

У свою чергу і Д.Вулф і Д.Зельковіч не тільки погодились із тезою О.Фазекоша про те, що саме адвокатура, як інститут громадянського суспільства, стоїть на сторожі прав і свобод людини, а часом є останнім рубежем, що захищає особистість від сваволі з боку державних органів, але й наголосили на тому, що свобода юридичної професії є одним з елементів, що становлять основу правової демократичної держави. «Право на захист, рівність сторін у судочинстві, незалежність адвокатури і повага до правового статусу адвокатів - це стандарти, закріплені в багатьох документах ОБСЄ», - зазначили представники Моніторингової місії.
На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

Тож не дивно, що одним з головних питань, яке було підняте співрозмовниками, стало обговорення так званої реформи адвокатури та законопроекту №9055. Представники ОБСЄ зазначили, що вони давно і уважно слідкують за розвитком судової реформи в Україні, і вони дійсно вважають, що реформа адвокатури є необхідною. Але в цілому для ОБСЄ важливо стратегічне бачення розвитку адвокатури як правозахисного інституту, а не учать в якихось інтригах. Так, прихильники проекту 9055 використали як власну перемогу начебто слова генерального секретаря ОБСЄ Томаса Гремінгера, який 4 березня у Відні, в штаб-квартирі ОБСЄ, під час конференції "Підсумки ключових реформ в Україні: децентралізація та судова система", зазначив, що судова реформа була б неповною без реформування адвокатури, а відповідний законопроект 9055 назвав довгоочікуваним. Насправді, як пояснили Олексію Фазекошу представники ОБСЄ, пан Гремінгер під час того заходу взагалі про проект 9055 не сказав ані слова, бо цей проект ніхто в ОБСЄ не вивчав, та й не було такого завдання. Натомість в ОБСЄ лише толерують запит українського суспільства та й власне адвокатів до якісної судової реформи, в тому числі і реформи адвокатури. І це не лише усні запевнення, але є й відповідні документи та листи.
На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

У відповідь голова Ради адвокатів Закарпатської області наголосив, що адвокати не лише не противляться змінам, але й самі давно і системно обстоюють внесення змін до діючого Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Адже такі зміни як посилення відповідальності за перешкоджання діяльності адвоката, надання йому більш прав та механізмів захисту неодмінно призведе до поліпшення із захистом прав людей в країні. Однак проект 9055 переслідує зовсім іншу мету – роздробити адвокатуру, зробити її слабкою і уразливою, підлаштувати під «конкретні меркантильні інтереси» окремих чиновників та ренегатів від адвокатури.

Також Олексій Фазекош нагадав представникам ОБСЄ, що лідер адвокатури - Голова НААУ Лідія Ізовітова неодноразово зверталась як до Президента, так і до народних депутатів від імені адвокатів України з проханням зупинити тіньову реформу адвокатури. «Підтримуючи необхідність прозорої та професійної реформи адвокатури, НААУ виступає проти маніпуляцій європейськими оцінками та тіньових спроб повернути адвокатуру під контроль держави. Внесений проект закону 9055 містить загрози знищення інституційної гарантії незалежності адвокатури – адвокатського самоврядування та саморегулювання професії. По суті, адвокатура відкидається у своєму розвитку на 30 років назад. Йдеться про обмеження прав адвокатів і про знищення прав людей, тому що в суді ми представляємо не самих себе – ми захищаємо права та інтереси громадян. Це наступ на права людини, це порушення конституційних норм, практики ЄСПЛ та рішень Конституційного Суду», – упевнена голова НААУ Лідія Ізовітова.

Продовжуючи думку Л.Ізовітової, голова Ради адвокатів Закарпаття наголосив на тому, що «звичайні люди ефекту від реформи не відчують. Хоча змінами в закон можна було забезпечити громадянам більш відкритий доступ до правосуддя, більш якісний захист їх прав і законних інтересів. Але фактично основні зміни торкнуться лише адвокатського самоврядування та звуження прав адвокатів. Зокрема, розширене поняття адвокатського запиту знівельоване можливостями відмов у відповідях на ці запити. Законопроект передбачає доповнення Кримінального процесуального кодексу нормами, які дозволять суду на власний розсуд визначати, чи є у діях адвоката зловживання процесуальними правами. Логіка розвитку світових демократій показує, що навіть у суспільстві, де є усталені традиції демократичних цінностей, спостерігаються непоодинокі випадки намагання держави встановити контроль за всіма сферами суспільного життя, у тому числі за правовою системою. І ось аналіз проекту 9055 підводить до логічного і мотивованого висновку: за неприхованим бажанням змінити профільний закон стоять примарні ідеї зробити адвокатуру слабкою і залежною, а адвокатів — керованими. Припускаю, що саме це ховається за ширмою такого псевдореформування. Реформувати систему адвокатури в Україні дійсно потрібно, але зважено і з врахуванням того, що реформа повинна стати складовою комплексної фундаментальної реформи всієї правової системи, наближення її до європейських правових стандартів. Тому, висловлюючи свої критичні зауваження, вважаю, що законопроект у частині положень, що визначають принципи, процедуру та механізми обрання до органів адвокатського самоврядування та доступу до професії, а також нові «гарантії» не є прогресивним, а навпаки є алогічним та концептуально недемократичним. Як наслідок, в цій частині проект не спрямований на поліпшення стану справ в українській адвокатурі та може генерувати конфлікти, що не властиві адвокатському середовищу», - детально пояснив свою позицію з цього приводу Олексій Фазекош.

Представники ОБСЄ запевнили очільника адвокатів Закарпаття, що така позиція їм є зрозумілою, вони її повністю розділяють і зроблять усе, аби відповідні положення щодо проекту №9055 і такої реформи адвокатури з’явились у звітах та робочих документах Місії.
На Закарпатті все спокійно, або Декілька слів про зустріч Олексія Фазекоша з представниками ОБСЄ

Продовжуючи далі тему розвитку правової держави, співрозмовники обговорили також і ситуацію і з дотриманням прав адвокатів в сучасний період діяльності Ради адвокатів Закарпатської області. Олексій Фазекош сказав, що йому особливо приємно підкреслити, що його регіон є найбільш монолітним і єдиним серед усіх адвокатських спільнот України. Як приклад він навів випадок, коли близько 100 адвокатів Закарпаття одночасно прийшли до Закарпатського апеляційного суду аби підтримати свого колегу – адвоката Віталія Шалапаюка під час розгляду апеляції прокуратури.

«Саме тоді Рада адвокатів Закарпаття гучно заявила про те, що ми будемо вступати повним складом у будь-яку кримінальну справу, де фігуруватиме наш колега. Жодним чином не допустимо порушення прав та фальшування справ. Кожен адвокат має знати, що він під надійним захистом своїх колег, своєї професійної спільноти. Ми довели, що ми - сила, яка має активну позицію. І така ситуація зберігається й до сьогодні.

До речі, під час неодноразового професійного спілкування з головою Закарпатського апеляційного суду Ганною Фазикош мене запевняли, що адвокати наразі є чи не останнім бастіоном демократичних перетворень в Україні, то ж ми просто не маємо права бути слабкими. До речі, що стосується реформи судочинства. Можу запевнити, що саме Ганна Фазикош є високим професіоналом своєї справи, дуже висококваліфікованим представником Феміди на Закарпатті. Рада адвокатів Закарпатської області в моїй особі одна з перших привітала Ганну Василівну з обранням її очільницею Закарпатського апеляційного суду. й всі ми бачимо, що судова система від такого вибору лише виграла. Справи слухаються професійно, немає ніяких конфліктів з адвокатами. Все це робить регіон дуже позитивним в контексті сприйняття його через повагу до Закону. Натомість, саме Ганна Фазикош своєю успішною діяльністю довела, що українське судочинство може бути ефективним за певних умов навіть в умовах не дуже досконалої судової реформи. І це не лише мої думки, високий професіоналізм колективу Закарпатського апеляційного суду на чолі з Ганною Фазикош, підкреслюють багато моїх колег адвокатів», - поділився своїми роздумами голова Ради адвокатів Закарпаття.

Разом з тим наголосимо на тому, що спостерігачів ОБСЄ цікавив максимально широкий аналіз усіх важливих аспектів не лише з точки зору розвитку правової системи, дотриманням в регіоні прав людини, але й з огляду на важливі суспільно-політичні та державні події.

Зокрема, до Д.Зельковіча декілька разів звертались із приводу введення постійної місії ОБСЄ у Закарпатську область. До речі, протягом 2017-2018 років тему введення місії ОБСЄ на Закарпатті неодноразово піднімав й офіційний Будапешт. Але голова Ради адвокатів Закарпатської області запевнив гостей, що не бачить підстав для направлення спостерігачів у регіон: «Я відповідально заявляю, що на Закарпатті зараз все спокійно. Немає жодних сепаратистських проявів чи рухів, відсутні будь-які міграційні чи етнічні конфлікти. Я маю системні й ґрунтовні розмови з приводу правової безпеки в регіоні із прокурором області Володимиром Гаврилюком і з керівником ГУ Нацполіції в Закарпатській області Романом Стефанишиним. І чесно кажучи, роботи у правоохоронців в цьому напрямі небагато. З останнього, що я знаю, це оголошення підозри у скоєнні державної зради депутатом Берегівської районної ради. Мова йде про те, що він організував участь так званої «збірної Закарпаття» з футболу у чемпіонаті Європи, який проходив на початку червня 2018 під егідою міжнародної футбольної федерації невизнаних територій і національних меншин. Для цього депутат виготовив і надав форму, у якій виступали на чемпіонаті гравці цієї збірної (з комбінованим логотипом з герба і прапора Закарпатської області та з державною угорською символікою), яка фактично вказує на трактування території Закарпатської області як частини Угорщини. Оце й увесь сепаратизм».

Також О.Фазекош відмітив, що вважає й В.Гаврилюка, й Р.Стефанишина надзвичайно високими фахівцями, які на своїх посадах роблять усе можливе для забезпечення спокою й законності в регіоні. "Не можу не відмітити й конструктивну співпрацю як з Управлінням поліції, так і Обласною прокуратурою. Жодних конфліктів з адвокатами не відбувається, а робочі питання вирішують без непотрібних затримок чи грубих порушень", - підкреслив О.Фазекош.

Що ж стосується оцінки політичної ситуації в регіоні, то Олексій Фазекош наголосив на тому, що будь-які політичні процеси на Закарпатті відбуваються виключно у демократичній спосіб. Цьому сприяє й виняткова державницька позиція очільника Закарпатської обласної держадміністрації Геннадія Москаля. «Ми дуже легко знаходимо спільну мову з Геннадієм Москалем, адже він також правник і адвокат у минулому, Заслужений юрист України. То ж усі важливі проблеми з питань правового захисту чи діяльності адвокатури, а також дії, спрямовані на дотримання прав людини в Закарпатській області вирішуються дуже оперативно, конструктивно і злагоджено», - зазначив Олексій Фазекош.

На завершення зустрічі сторони домовилися про подальшу співпрацю щодо обміну інформацією. Тим більше, що як виявилось, у Олексія Фазекоша та одного з представників ОБСЕ виявився спільний інтерес - для них обох прикладом ідеального політика є Вінстон Черчилль, портрет якого й привернув увагу співрозмовників під час прощавання. Тож під час наступної зустрічі буде зроблений символічний обмін сувенірами на "черчиллівську" тематику, і можливо саме зараз для адвокатури як ніколи актуальний вислів цього відомого британця: "Іноді навіть максимуму наших можливостей виявляється недостатньо, і нам доводиться робити те, що ми раніше вважали вище своїх сил".

Вітаємо вас на сайті Ради адвокатів
Закарпатської області!
По всім питанням звертайтесь за адресою,
вказаною на сторінці "Контакти"